miercuri, 14 ianuarie 2026

MIHAI EMINESCU SARBATORIT IN CERURI ! MIHAI EMINESCU IN INIMA ROMANIEI ,LA PICIOARELE MAICII LUI DUMNEZEU !


                        

                                                            Dragii mei, 

In aceasta dimineata in zori,ma trezeste o lumina alba si stralucitoare foarte,lumina ce-mi arata Harta Romaniei sfinte,acolo Sus in Ceruri.


.
In mijlocul Hartii Romaniei sfinte, O vad pe Maica Lui Dumnezeu stand ca pe un Tron nevazut,iar in brate, Prea Curata Fecioara Maria IL tinea pe Pruncutul Iisus Hristos. 

.
De jur imprejurul Maicii Lui Dumnezeu,dar tot in inima Romaniei sfinte,stateau Sfintii Săi din Ceruri ,care aveau aureole albe si stralucitoare deasupra capului fiecaruia.
Totul era lumina divina,totul era stralucire.
La picioarele Maicii Lui Dumnezeu, putin mai jos de picioarele Maicii, dar tot in interiorul Hartii Romaniei Sfinte,statea marele si inegalabilul Poet,Prozator si Jurnalist - Mihai Eminescu.
Marele Poet,Luceafarul Romaniei sfinte era inconjurat de toate Înscrisurile sale de mână,precum si de toate Cartile sale .

.

.
Peste toate aceste Înscrisuri de mâna a Marelui nostru Poet,peste toate Cartile sale din jurul său,curgeau din Cer Trandafiri rosii catifelati foarte.
Precum Stelele de pe Cer,asa cadeau infinit trandafirii rosii catifelati peste toate Operele marelui nostru Poet ,Mihai Eminescu.
Dragii mei, niciodata nu o sa putem multumi Bunului Dumnezeu si Maicutei Domnului pentru ca ne-a daruit chiar si numai pentru 39 de ani de viata pe pamant, pe Marele Luceafar al Romaniei sfinte,pe Marele Poet Mihai Eminescu.
Sa ne amintim de Mihai Eminescu macar o singura data pe an,adica,la nasterea sa,15 ianuarie 1850, si sa recitam in inima si-n sufletul nostru macar o strofa din Luceafarul, sau din oricare poezie divina a marelui Poet.
Si nu pot incheia acest articol, decat cu :
.

.


Cu dragoste,Maria.

3 comentarii:

  1. Cu salutul lui Eminescu ,renumit de patriot
    -Traiasca Natia-

    Extremist cum ar spune acum Tradatorii inculti cu Diplome False din USR ca multi sorosisti Atei ca Nicusor cel Usor la minte care le si minte cum respira-craciun.

    RăspundețiȘtergere
  2. Eminescu a fost intotdeauna dupa moarte Cenzurat de Vexleristi mai ales proza lui despre care se si spune ca e mai valoriasa decit poezia,
    care l-au si omorit ca si pe Iorga si multi altii cum ar fi Creanga iar in Transilvania Avram Iancu omorit de inaintasii Iohannistilor Vexleristi.

    Iar pe Caragiale l-au facut sa fuga din Romania si sa moara dupa 12 ani la Berlin.-craciun.

    RăspundețiȘtergere
  3. Poeziile sale au o sensibilitate venita din sufletul lui.Este si va ramine Luceafarul poeziei romanesti ! Vesnica aducere aminte !

    RăspundețiȘtergere